یک متر خانه کلنگی ۴۱ میلیون تومان

db8cdaa9 d985d8aad8b1 d8aed8a7d986d987 daa9d984d986daafdb8c dbb4dbb1 d985db8cd984db8cd988d986 d8aad988d985d8a7d986 603457f46b245

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق گزارش مرکز آمار ایران از قیمت و اجاره مسکن شهر تهران در پاییز امسال، متوسط قیمت یک متر مربع خانه کلنگی بیش از ۴۱ میلیون تومان و متوسط قیمت یک متر مربع خانه مسکونی بیش از ۲۸ میلیون تومان است.

خانه کلنگی

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۱ میلیون و ۲۷۳ هزار تومان با میانگین مساحت ۲۰۹ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۸٫۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل بیش از ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت یک ملک کلنگی با ۸۷ متر مساحت معادل ۳٫۵ میلیارد تومان معامله می‌شود.

نکته قابل توجه این است که از تعداد معاملات مسکن کلنگی در پاییز امسال کاسته شده، یعنی تعداد معاملات نسبت به تابستان امسال ۴۵٫۹ درصد و نسبت به پاییز پارسال ۲۹٫۴ درصد کاهش یافته است.

خانه مسکونی

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان با میانگین مساحت ۸۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۲ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۹ درصد و نسبت به پاییز پارسال ۱۱۱ درصد افزایش داشته است.

یعنی یک خانه ۸۷ متری در تهران به متوسط ۲٫۵ میلیارد تومان قیمت دارد.

تعداد معملات نیز نسبت به تابستان امسال ۴۵٫۶ و نسبت به فصل مشابه سال قبل هشت درصد کاهش داشته است.

اجاره‌بها

متوسط مبلغ اجاره‌ی ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه‌ی پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۶۲ هزار تومان با میانگین مساحت ۷۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است که نسبت به فصل قبل سه درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۰٫۹ درصد افزایش داشته است.

حتما بخوانید  چرا مسکن ارزان نشد؟

متوسط قیمت اجاره یک متر مربع مسکن نسبت به تابستان امسال افت سه درصدی داشته اما نسبت به پاییز پارسال ۴۰٫۹ درصد افزایش یافته است.

مقایسه املاک

مقایسه