پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی ساخت مسکن / وام جدید چه زمان پرداخت می‌شود؟

d9bed8b1d8afd8a7d8aed8aa d988d8a7d985 dbb3dbb0dbb0 d985db8cd984db8cd988d986db8c d8b3d8a7d8aed8aa d985d8b3daa9d986 d988d8a7d985 d8ac 60564df7d7c59

به گزارش تجارت‌نیوز، اقبال شاکری، نماینده تهران در گفتگویی با فارس از تصویب وام جدید ساخت مسکن در مجلس خبر داد. به گفته این نماینده مجلس، بانک‌ها بر اساس قانون بودجه موظفند ۳۶۰ هزار میلیارد تومان از تسهیلات پرداختی خود را به حوزه ساخت مسکن اختصاص دهند. این قانون در شورای نگهبان هم تایید و به دولت ابلاغ شده و لازم‌الاجراست.

به گفته شاکری وام ۳۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن به ۱٫۲ میلیون نفر پرداخت می‌شود و بازپرداخت آن ۲۰ ساله است. اگرچه هنوز هیچ جزئیاتی از این وام مانند سود ماهانه آن مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد که اقساط این وام کمتر از یک و نیم میلیون تومان در ماه باشد که ظرف ۲۰ سال باید پرداخت شود.

بر این اساس به موجب قانون بودجه، بانک‌ها احتمالا از ابتدای سال جاری، باید این وام را پرداخت کنند. شاکری هم در این خصوص گفته است: در سال ۱۴۰۰ بانک‌ها موظف هستند به ۱٫۲ میلیون خانوار تسهیلات ساخت ۳۰۰ میلیون تومانی اختصاص دهند. وزارت راه و شهرسازی هم باید زمین را به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار این ۱٫۲ میلیون خانوار بدون سرپناه قرار دهد.

ضمانت اجرای این مصوبه قانون و پرداخت این وام چیست؟ به گفته این نماینده مجلس، با توجه به متن قانون بودجه ابلاغ شده به دولت، در صورتی که بانکی از این قانون سرپیچی کند، بانک مرکزی موظف است، متناسب با تعهد انجام نشده نسبت به افزایش سپرده قانونی بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام کند.

حتما بخوانید  با ۵۰۰ میلیون تومان در کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

این نماینده مجلس گفته بانک مرکزی مطابق قانون باید در فروردین ماه سهیمه هر بانک را مشخص کرده و سامانه ارائه آماری از نحوه عملکرد هر موسسه را به صورت برخط ارائه دهد، مخاطب این آمار نیز یک نهاد خاص مانند مجلس شورای اسلامی نبوده و همه مردم باید بدانند این تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن چگونه توسط بانک‌های کشور پرداخت شده و خود مردم عملکرد نظام بانکی را قضاوت کنند.

آخرین اخبار اقتصادی را در سایت تجارت‌نیوز بخوانید.

مقایسه املاک

مقایسه