قیمت مسکن ارزان می‌شود؟

d982db8cd985d8aa d985d8b3daa9d986 d8a7d8b1d8b2d8a7d986 d985db8ce2808cd8b4d988d8afd89f 6072f7680281c

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران در اسفند ماه ۱۳۹۹، بهای متوسط آپارتمان‌های فروخته‌شده در تهران طی اسفند ماه ۱۳۹۹ بیش از ۳ درصد نسبت به بهمن ماه ۱۳۹۹ کاهش داشته است.

نرخ تورم نقطه‌ای در اسفند ماه ١٣٩٩ به عدد ٨١,٩ درصد رسیده و این موضوع نشان می‌دهد باید خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به اسفند دو سال پیش، ٨١.٩ درصد بیشتر پرداخت کنند اما تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل از آن ٩.۵ واحد درصد کاهش یافته است.

ضمن آنکه تورم ماهانه نیز در اسفند ماه ١٣٩٩ به عدد ٣,٢ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ١.۵ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد و در مجموع روند دو ماه پایانی سال قبل، نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در بهمن و اسفند ماه ۱۳۹۹، نزولی بوده است.

محمود جهانی،کارشناس بازار مسکن در این باره معتقد است؛ قیمت مسکن در اسفند ماه ۱۳۹۹ با رشد همراه بوده به گونه‌ای که میانگین نرخ هر متر مربع مسکن در شهر تهران از ۲۸ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان رسید این در حالی است که در گزارش مرکز آمار این روند کاهشی عنوان شده است.

تناقض در آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران

این کارشناس بازار مسکن گفت: براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بخش مسکن شهر تهران قیمت هر متر مربع مسکن در بهمن ماه سال گذشته ۲۸ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان بود. این در حالی است که در اسفند ماه این میزان به ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل با ۶٫۶ درصد رشد همراه شد و این رقم نسبت به ماه مشابه در سال ماقبل آن یعنی سال ۱۳۹۸ نیز با ۹۳٫۷ درصد افزایش روبه‌رو شد.

حتما بخوانید  زمان اخذ مالیات از خانه‌های خالی اعلام شد

جهانی با بیان اینکه سال گذشته شاهد رشد شدید قیمت‌ها در حوزه مسکن بودیم، خاطرنشان کرد: باتوجه به رشد چشمگیر مسکن در سال ۱۳۹۹ حتی به نظر می‌رسد رشد قیمت مسکن در اسفند ماه سال گذشته بسیار ناچیز بوده البته آماری که بانک مرکزی از این بخش اعلام کرده رشد ۹۳٫۷ درصدی در سال گذشته بود که با آمار مرکز آمار ایران که رقمی حدود ۸۱درصد بود باز هم فاصله دارد.

این کارشناس بازار مسکن پیش‌بینی کرد: با توجه به رشد بیش از حد قیمت‌ها در این بازار و عدم کشش آن به ‌طور طبیعی این رشد متوقف خواهد شد و در فروردین و اردیبهشت ماه نیز با رکود در بازار مسکن مواجه خواهیم بود.

او گفت: طبق اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه ۱۳۹۹ نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸۷.۸ و ۶۳.۷ درصد کاهش داشت که همین پیش‌بینی نیز برای سال جاری می‌شود.

نرخ تورم انتظاری کاهنده است

جهانی نوسانات بازار مسکن را همسو با شرایط کلی در اقتصاد کشور و نرخ دلار اعلام کرد و افزود: براساس پیش‌بینی‌ها نرخ تورم عمومی و تورم انتظاری در ماه‌های ابتدایی سال کاهنده خواهد بود، چراکه ادامه رشد فزاینده این نرخ‌ها باعث افت معاملات شده است.

او با اشاره به کاهش تعداد معاملات مسکن در اسفند ماه ۱۳۹۹ گفت: در این ماه میزان معاملات تا ۴۸درصد افت داشت و در حالی که اسفند ماه سال ۱۳۹۸ تعداد معاملات مسکن بالغ بر ۱۰ هزار واحد بوده این رقم در اسفند ماه ۱۳۹۹ حدود ۵ هزار و ۲۷۳ واحد ذکر شده که می‌توان گفت تعداد معاملات مسکن یک ماه قبل به نصف افت کرده است.جهانی گفت: البته در فروردین ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در محدوده ۱۵ میلیون تومان بود که در پایان سال با افزایش دو برابری به محدوده ۳۰ میلیون تومان رسید.

حتما بخوانید  وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان شد

آیا شناسایی خانه‌ها درست صورت ‌می‌گیرد؟

این کارشناس بازار مسکن درخصوص اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیز بر این باور است که اطلاعات و آمارها در این زمینه همواره ناقص بوده و برای تکمیل آن وزارت راه و شهرسازی سامانه املاک را تکمیل و معرفی کرده است اما با این وجود به نظر نمی‌رسد بازهم اطلاعات مالکان کامل شود و این اقدام نیز منجر به شناسایی کلیه خانه‌های خالی در کشور شود.جهانی گفت: نقص شناسایی خانه‌های خالی همواره از ابتدا وجود داشته و به نظر می‌رسد با توجه به مقاومت‌هایی که از سوی مردم وجود دارد این موضوع باز هم رفع نخواهد شد، هر چند این‌بار فراخوانی عمومی بابت این قضیه از سوی دولت داده شده اما به اعتقاد من هنوز زیرساخت‌های لازم بابت این قضیه فراهم نشده است.

ثبت املاک مسکونی در سامانه اسکان کلید خورد

بر اساس این گزارش، از روز ۱۹ فروردین ماه کلیه خانوارهای مالک و مستاجر ‌باید نسبت به درج مشخصات سکونت (ملک) خود در سامانه جامع املاک و اسکان http://amlak.mrud.ir ظرف ۲ ماه اقدام کنند وکلیه سرپرستان خانوارهای شهری و روستایی برای درج مالکیت و اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) به این سامانه مراجعه کنند. هدف از اجرای این طرح، شناسایی واحدهای خالی از سکنه از طریق سامانه املاک و اسکان در مرحله اول در جهت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و هدف دوم هم شناسایی محل سکونت خانوارهای شهری و روستایی و به نوعی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است.سرپرستان خانوار باید براساس آخرین رقم کد ملی خود (سرپرست خانوار) مطابق با جدول زمان‌بندی که در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ذکر شده، به این سامانه مراجعه کنند. با این حال همه سرپرستان خانواری که موفق به ثبت‌نام در تاریخ اعلام شده، نشوند، می‌توانند از تاریخ ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام کنند.

حتما بخوانید  ۲ هزار متقاضی تهرانی مسکن ملی وجه اولیه را واریز کردند

 

منبع: روزنامه اعتماد

مقایسه املاک

مقایسه