قولنامه‌های سه رنگ مسکن بی‌اعتبار می‌شود

d982d988d984d986d8a7d985d987e2808cd987d8a7db8c d8b3d987 d8b1d986daaf d985d8b3daa9d986 d8a8db8ce2808cd8a7d8b9d8aad8a8d8a7d8b1 d985db8c 607546b14684e

به گزارش تجارت‌نیوز، شاید شما هم تا کنون قولنامه های رنگی سه برگی که در دفاتر املاک منعقد می شود را دیده باشید. اگرچه این قولنامه ها سالهاست که برای خرید و اجاره توسط مشاوران املاک استفاده می شود اما از ضمانت و اطمینان کافی برخوردار نیست.

در روزهای اخیر گام مهمی برای تحکیم معاملات و شفافیت بازار مسکن برداشته شد. روز ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی، مصوبه ای را ذیل طرح جهش تولید و تامین مسکن به تصویب رساندند که به کد رهگیری اعتبار بیشتری می دهد. به موجب ماده ۱۹ طرح جهش تولید مسکن، در راستای رصد و نظارت بر بازار مسکن درج کلیه معاملات خرید، فروش، پیش خرید، پیش فروش، رهن و اجاره مسکن در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و اخذ کد رهگیری الزامی است.

بر اساس تبصره این ماده وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است ظرف یک ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور را به صورت رایگان به وزارت راه و شهرسازی منتقل کند.

دسترسی به سایت به شرط اخذ کد رهگیری

رییس اتحادیه مشاوران املاک در این خصوص به ایسنا گفت: از مجلس شورای اسلامی که بعد از حدود ۱۳ سال از زمان راه اندازی سامانه املاک و مستغلات، این قانون را تصویب کردند و به هر حال متوجه اهمیت کد رهگیری شدند تشکر می کنم. کد رهگیری برای شفاف سازی و امنیت اقتصادی ـ اجتماعی است. از طرف دیگر می تواند به برنامه ریزی در حوزه مسکن کمک کند؛ چرا که آگاهی از تعداد معاملات، مکان معاملات و قیمت بسیار مهم است.

حتما بخوانید  معاملات مسکن در پرند نصف شد / قیمت خانه در پرند چند؟

وی افزود: ما با قوه قضاییه هماهنگ هستیم و دائما با آن تعداد از مشاوران املاکی که به هر دلیل کد رهگیری را صادر نمی کنند برخورد قاطع می کنیم. پرونده او را به کمیسیون حل اختلاف می بریم و واحد صنفی را پلمپ می کنیم. از این به بعد با مصوبه مجلس، این برخوردها تشدید نیز خواهد شد. اینکه بعضا به متعاملین می گویند برای پرداخت نکردن هزینه مالیات، نیازی به کد رهگیری نیست بسیار اشتباه است. کسی که کد رهگیری صادر نمی کند یا جواز ندارد یا تخلف کرده و ما دسترسی او را به سایت بسته ایم. بنابراین از مردم تقاضا می کنم حتما کد رهگیری را از مشاوران املاک مطالبه کنند.

خسروی، پاشنه آشیل کد رهگیری را عدم ثبت پلاک ثبتی دانست و گفت: در حال حاضر قراردادها بر اساس کد پستی منعقد می شود اما باید بر اساس پلاک ثبتی باشد. اگر این اقدام انجام شود خانه مدنظر در سامانه قفل می شود و کسی نمی تواند برای یک خانه با چند نفر قرارداد ببندد. اگر این اقدام صورت گیرد، تخلفات کاسته می شود و مشکل اصلی سامانه نیز حل خواهد شد.

در هر منطقه ۵ تا ۸ بازرس به دفاتر املاک سرکشی می کنند

وی با درخواست از مردم برای همکاری با اتحادیه مشاوران املاک درخصوص ثبت معاملات و دریافت کد رهگیری گفت: متعاملین دقت کنند حتما جواز صاحب دفتر املاک جلوی چشم باشد. اگر دیدند یک نفر جواز ندارد یا از توکن شخص دیگر یا از شهری دیگر استفاده می کند قرارداد را امضا نکنند. کسی که جوازش را در کشو میز گذاشته معلوم است که آدم خلافکاری است. البته ما ۱۲۰ بازرس داریم که در هر منطقه تهران تهران ۵ تا ۸ بازرس به دفاتر سرکشی می کنند. اگر از اداره اماکن بپرسید بیشترین تعداد پلمپ دفاتر متعلق به اتحادیه املاک است؛ زیرا بازرسان ما فعال هستند و اقدامات قاطعی در برخورد با تخلفات انجام می دهیم.

حتما بخوانید  مالیات خانه‌های خالی به صندوق ملی مسکن می‌رود

فرار مالیاتی انگیزه عدم صدور کد رهگیری

از طرف دیگر معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته است: حدود ۶۰ درصد معاملات املاک در سامانه ثبت نمی شود؛ زیرا صدور کد رهگیری الزامی نیست و سازمان امور مالیاتی نمی تواند مالیات دریافت کند. این باعث شد تا ارایه کد رهگیری به شدت کاهش پیدا کند. البته در بعضی از شهرها مثل تهران تعداد ثبت کد رهگیری مناسب است اما همه معاملات ثبت نمی شود.

علی قائدی تصریح کرد: با تصویب طرح جهش تولید و تامین مسکن، ثبت معاملات اجباری و مدیریت سامانه به وزارت راه و شهرسازی واگذار می شود.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: ایسنا

مقایسه املاک

مقایسه