سه رکورد ارزانی وام مسکن در آخرین هفته پاییز

d8b3d987 d8b1daa9d988d8b1d8af d8a7d8b1d8b2d8a7d986db8c d988d8a7d985 d985d8b3daa9d986 d8afd8b1 d8a2d8aed8b1db8cd986 d987d981d8aad987 d9be 5fde559e8df0b

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت اوراق وام مسکن در هفته چهارم آذر به کمترین حد خود رسیده و ارزان‌ترین هفته وام مسکن را در پاییز به ثبت رساند. از دیگر نکات مهم هفته جاری روند نوسانی قیمت اوراق بودکه البته این تغییرات در حدی نبود تا بتواند هزینه وام مسکن را برای متقاضیان در دامنه‌ای بیشتر از یک میلیون تومان جابجا کند. اما این تغییرات برای نرخ سود به چه شکل بوده است؟ 

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.تسه هفته آخر آذر

هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق تسهیلات مسکن ۵۹ هزار و ۹۴۰ تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتهای هفته این رقم به ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. 

کاهش قیمت اوراق در هفته ابتدایی آذرماه این مبلغ را به ۶۰ هزار تومان رسانده و در نهایت در هفته اخیر این رقم به کانال ۵۰ هزار تومان وارد شد. در همین خصوص این نخستین هفته‌ای است که در آن کانال ۵۰ هزار تومانی قیمت اوراق فتح می شود.

باتوجه به آن که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

حتما بخوانید  قیمت مسکن در تهران از ۲۸٫۵ میلیون تومان عبور کرد

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه ۱۶ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان و در روز چهارشنبه ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان محاسبه شد. 

 این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین ۲۸ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان ثبت شده بود که در انتها با اندکی کاهش به ۲۸ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان تنزل پیدا کرد.

روند نوسانی ای که قیمت اوراق در هفته اخیر از خود برجای گذاشت سبب نشد تا هزینه وام مسکن در دامنه ای بیشتر از یک میلیون تومان در این هفته جابه جا بشود. از سوی دیگر در راستای همین نوسانات قیمت در هفته اخیر گرانترین روز هفته به یکشنبه ۲۳ آذر متعلق بوده که در آن هزینه وام مسکن برای مجردین ۱۷ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان و برای متاهلین ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ثبت شده است.

ارزانترین روز نیز در هفته پایانی پاییز به نام چهارشنبه ۲۶ آذر سندخورد، که در آن نازل ترین حد قیمتی اوراق در پاییز رقم خورد.

تسه هفته آخر آذر

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اخذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میشود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

حتما بخوانید  درآمد بام لند برای پایتخت؛ ربع قرن ماهی ۲۲ میلیون

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای متقاضیان وام دیگر ۱۷٫۵ درصد نخواهد بود. 

در همین خصوص نرخ سود در ابتدای هفته برای مجردین ۲۰٫۸۲ درصدمحاسبه شد و در انتهای هفته نیز حد این نرخ به ۲۰٫۷۷ درصد رسید. این بازه تغییرات نرخ سود برای متاهلین نیز از ۲۰٫۷۹ درصد تا  ۲۰٫۷۵ درصد نوسان داشت.

نوسان کم در هزنیه وام مسکن در بخش نرخ سود نیز متبلور بوده است در همین خصوص نرخ سود اوراق در تمام هفته گذشته در دامنه ای کمتر از ۰٫۱۴ درصد نوسان داشته و در نهایت نیز در روز چهارشنبه ۲۶ آذر نیز به کمترین حد خود در پاییز رسید.

اما نکته مهم در این مورد آن است که در حالیکه در شروع پاییز نرخ سود وام مسکن بالاتر از ۲۳ درصد قرار داشت، ارزانی در این فصل کار را به آنجا کشید که در تمام هفته اخیر این رقم پایین تر از ۲۱ درصد قرار بگیرد.

اوراق تسه

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز شنبه ۲۲ آذر ماه ۱۷۶ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان بود و در انتهای هفته  ۱۷۶ میلیون و ۷۱۶ هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از ۳۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ۳۲۸ میلیون و ۳۹۴ هزارتومان رسید.

حتما بخوانید  قیمت مسکن تهران امروز ۳ دی ۹۹ + جدول

هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن درازای دریافت وام می پردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است. بنابرین در این شاخه نیز هزینه نهایی وام مسکن در آخرین روز هفته گذشته به کمترین حد خود رسید.

مقایسه آمار های قیمتی اوراق در هفته اخیر با هفته های ابتدایی پاییز نشان می دهد که هزینه وام مسکن در انتهای این فصل نسبت به رقم های ابتدایی برای مجردها در حد ۹ میلیون تومان و برای متاهلین در محدوده ۱۵ میلیون تومان ارزان تر شده است.

در بخش نرخ سود نیز مشاهده می شود که میزان این متغیر نیز که در ابتدای پاییز بالاتر از ۲۳ درصد بود اکنون با بیش از ۲ واحد درصد به کمتر از ۲۱ درصد نائل آمده است.

تسه هفته آخر آذر

مقایسه املاک

مقایسه