زور دلالان اوراق تسهیلات به رکود بازار مسکن نرسید

d8b2d988d8b1 d8afd984d8a7d984d8a7d986 d8a7d988d8b1d8a7d982 d8aad8b3d987db8cd984d8a7d8aa d8a8d987 d8b1daa9d988d8af d8a8d8a7d8b2d8a7d8b1 604e66110f070

به گزارش خبرنگار مهر، طی معاملات روز گذشته (شنبه ۲۳ اسفند) فرابورس، قیمت برخی نمادهای زیرمجموعه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن به بازه ۶۰ هزار تومان افزایش یافت اما در معاملات امروز (یکشنبه ۲۴ اسفند) قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۵۰ هزار تومانی بازگشت.

اگرچه در برخی معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن نیز قیمت تعدادی از برگه‌ها تا حدود ۶۳ هزار تومان رسید، اما میانگین قیمت تقریباً همه نمادها زیر ۶۰ هزار تومان و از ۵۷ تا ۵۹ هزار تومان در نوسان بود.

شکست نوسان گیران در مقابل رکود بازار مسکن

این در حالی است که برخی نوسان بگیران و دلالان اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز سعی داشتند تا برگه‌های مورد نظر خود را تا حدود ۷۰ هزار تومان قیمت گذاری و به فروش برسانند اما با توجه به اینکه بازار مسکن در حدود ۳ ماه گذشته با حداقل تعداد معاملات مواجه شده، به نظر می‌رسد رکود این بازار مانع از سودجویی دلالان اوراق تسهیلات مسکن شده است.

گزارش‌های اخیر بانک مرکزی از وضعیت ماهانه بازار مسکن حکایت از افت ۷۰ درصدی تعداد معاملات مسکن در بهمن ماه امسال نسبت به بهمن سال گذشته دارد؛ در حالی رشد قیمت مسکن افزایش حدوداً دو برابری داشته است که هم قدرت خرید تازه واردها به بازار مسکن را به شدت کاهش داده و هم قدرت رقم فعلی وام مسکن در برابر ارزش ملک را تقریباً بی اثر کرده است.

در حال حاضر با توجه به میانگین قیمتی متری ۲۸ میلیون تومان در پایتخت که سبب شده تا یک واحد ۵۰ متری به ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برسد، وام مسکن ۲۴۰ میلیون تومانی تنها توانایی پوشش حدود ۶ متر از واحد ۵۰ متری را دارد.

حتما بخوانید  هشدار وزیر راه به بنگاه‌ها برای ثبت معاملات ملکی

تابلوی تسه سرخ پوش شد

همچنین علی رغم آنکه تابلوی امروز معاملات اوراق تسه سرخ پوش بود، با این حال ریزش قیمت‌ها در هیچیک از نمادهای زیرمجموعه تسه بیش از منفی ۳ درصد نبوده و صرفاً در نماد تسه ۹۸۰۵ (اوراق مسکن مرداد ۹۸) ریزش منفی ۳.۸ رخ داد؛ در سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن، کاهش قیمت‌ها منفی یک تا ۲ درصد بود.

عقب نشینی خریداران مسکن و دارندگان تسه از بازار اوراق تسهیلات

تعداد برگه‌های به فروش رسیده نیز در اکثر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن با کاهش شدید نسبت به روزهای رونق بازار مسکن مواجه شده است؛ بیشترین برگه‌های فروخته شده به نماد تسه ۹۹۱۱ (اوراق مسکن بهمن امسال) با ۱۷ هزار برگه و سپس به تسه ۹۹۱۰ (اوراق مسکن دی ماه امسال) با ۱۲ هزار برگه اختصاص داشت.

در سایر نمادها هم تعداد فروش اوراق مسکن کمتر از هزار برگه بود؛ به نظر می‌رسد هم دارندگان این برگه‌ها به رونق بازار مسکن در سال آینده امیدوارند و از همین رو، از بازار اوراق تسهیلات عقب نشینی کرده‌اند و هم متقاضیان خرید مسکن به ادامه روند کاهشی قیمت مسکن در سال آینده امید بسته‌اند که همین موضوع به کاهش معاملات اوراق تسهیلات دامن زده است.

هزینه دریافت وام مسکن؟

با در نظر گرفتن میانگین قیمت هر برگه تسهیلات مسکن تا ۵۸ هزار تومان، زوجین تهرانی متقاضی دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن می‌بایست برای خرید ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار تومانی گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، ۲۷ میلیون و ۸۴۰ هزار و وام ۱۴۰ میلیون تومانی فردی خرید مسکن، ۱۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کنند.

حتما بخوانید  متقاضیان پول مسکن ملی را ندارند

مقایسه املاک

مقایسه