تداوم ارزانی در وام مسکن

d8aad8afd8a7d988d985 d8a7d8b1d8b2d8a7d986db8c d8afd8b1 d988d8a7d985 d985d8b3daa9d986 5fde554ca9704

به گزارش اقتصادنیوز، در راستای روند نزولی قیمت اوراق در هفته گذشته رکورد دیگری در این بازار به ثبت رسید. ۲۹ آذر با کاهش هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت اوراق نسبت به روز گذشته این مبلغ را به نازلترین حد خود در پاییز کشاند و چهارمین رکورد ارزانی وام مسکن را در یک هفته گذشته رقم زد. 

کاهش در این مبلغ سبب شد تا هزینه وام مسکن برای مجردین متقاضی وام نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه گذشته ۲۸ درصد کاهش پیدا کرده و به محدوده ۱۶ میلیون تومان برسد. اما این کاهش برای متاهلین چه تاثیراتی داشته و نرخ سود وام مسکن را دستخوش چه تغییراتی کرده است؟

اوراق بانک مسکن در جهت اخذ وام مسکن بین متاهلین و مجردین توزیع می شود. ارزش هر کدام از اوراق در بازار خرید و فروش وام مسکن کشف شده و اعتبار هرکدام از آنها ۵۰۰ هزار تومان است. اکنون این قیمت در روز جاری به کمترین حد خود در پاییز رسیده است.

هزینه وام مسکن

قیمت این اوراق در روز جاری نسبت به روز گذشته هزار و ۵۰۰ تومان کاهش داشته و به ۵۷ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. 

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود

بر این اساس هزینه وام مسکن برای مجردین در روز جاری  ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و برای متاهلین ۲۷ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان محاسبه می شود.

حتما بخوانید  مسکن یک درصد ارزان شد / قیمت هر متر خانه در تهران ۲۶٫۹ میلیون تومان

روند نزولی هزینه وام مسکن سبب شد تا این مبلغ برای متاهلین از حد ۲۸ میلیون تومان پایین تر آمده و رکورد ارزانی وام مسکن را در پاییز به ثبت برساند.

مقایسه هزینه وام مسکن برای مجردین و متاهلین نشان می دهد که این هزنیه نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه قبل ۲۸ درصد افت داشته است. اما این تغییرات در هزینه وام مسکن نرخ سود را  نیز به حدی پایین تر از ۲۱ درصد کشاند.

اوراق تسه

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر ۱۷٫۵ درصد نخواهد بود.

در همین خصوص نرخ سود وام مسکن در بیست و نهم آذر ماه برای مجردها ۲۰٫۶۷ درصد و برای متاهلین ۲۰٫۶۵ درصد ثبت شد. این رقم نیز مانند هزینه وام مسکن کمترین حد خود را در پاییز داشته است. مقایسه نرخ سود وام مسکن با موقعیت مشابه خود در ماه گذشته نشان می دهد این رقم بیش از ۱ واحد درصد تنزل پیدا کرده است. 

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز بیست و نهم آذر برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۷۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین نیز ۳۲۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برآورد می شود.

حتما بخوانید  مسکن یک درصد ارزان شد / قیمت هر متر خانه در تهران ۲۶٫۹ میلیون تومان

مقایسه این هزینه ها با ارقام ثبت شده در روز گذشته نشان می دهد مبلغی که در نهایت مجردین بایستی در طول ۱۲ سال به بانک مسکن در قبال اخذ وام بپردازند نسبت به روز چهارشنبه بیست و ششم آذر ، ۴۱۶ هزار تومان کاهش پیدا کرده است. این کاهش برای متاهلین متقاضی وام تقریبا ۷۱۴ هزار تومان به ثبت رسیده است.

اوراق تسه

مقایسه املاک

مقایسه