بازدهی ۱۰ ماهه بازارهای مالی / سرمایه‌گذاران کدام بازار کمتر سود کردند؟

d8a8d8a7d8b2d8afd987db8c dbb1dbb0 d985d8a7d987d987 d8a8d8a7d8b2d8a7d8b1d987d8a7db8c d985d8a7d984db8c d8b3d8b1d985d8a7db8cd987e2808c 600fc271129da

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی عمکرد بازارها از ابتدای امسال از بازدهی بالای بورس در مقابل دیگر بازارها حکایت دارد.

شاخص کل بورس: رشد ۱۳۱ درصدی 

در ابتدای سال شاخص کل بورس حدود نیم میلیون واحد بود اما پنج ماه اول را طوفانی ادامه داد و تا سطح دو میلیون و ۸۰ هزار واحدی نیز پیش رفت.

اما از اواخر مرداد روند نزولی بازار سرمایه آغاز شد، در واقع میتوان عملکرد بورس را از ابتدای امسال به دو بخش پنج ماهه اول با شیب تند افزایشی و پنج ماهه دوم با نزول حدود ۹۰۰ هزار واحدی تقسیم کرد.

در حال حاضر طبق آخرین داده‌های سازمان بورس از عملکرد بازار در روز شنبه ۲۷ دی، شاخص کل روی سطح یک میلیون و ۱۸۶ هزار واحدی قرار دارد که نسبت به اول سال رشد ۶۷۴ هزار واحدی (۱۳۱ درصدی) داشته است.

سکه طرح جدید: رشد ۷۴ درصدی

قیمت سکه در ۱۰ ماهی که گذشت چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان گران شده است.

در حالی که خریداران سکه در ابتدای سال باید پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند، در حال حاضر باید ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای خرید هر سکه هزینه کنند.

قیمت این فلز ارزشمند در مهر ماه از مرز ۱۶ میلیون تومان نیز عبور کرد اما پس از آن وارد نوسان کاهشی شد که طی روزهای اخیر به کمترین میزان خود طی ماه‌های اخیر رسید.

طلای ۱۸ عیار: رشد ۶۶ درصدی

قیمت طلا که امسال به ۱٫۵ میلیون تومان نیز رسید، در معاملات روز شنبه ۲۷ دی ماه هر گرم آن یک میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

حتما بخوانید  ۶۰۰ هزار واحد مسکن ملی در مرحله ساخت قرار دارد

طبق داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، در ابتدای امسال قیمت طلا ۶۰۲ هزار تومان بود که نشان می‌دهد در ۱۰ ماه گذشته در هر گرم حدود ۴۰۰ هزار تومان افزایش داشته است.

دلار آمریکا: رشد ۳۴ درصدی

دلار نیز همانند سه بازار قبلی دوره‌ای به اوج قیمت خودش رسید و از مرز ۳۰ هزار تومان عبور کرد اما حالا عقب نشسته است.

طبق نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، قیمت دلار در ابتدای فروردین ماه امسال ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت داشت، اما با رشد حدود هشت هزار تومانی تا روز گذشته به نرخ ۲۲ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده است.

خودرو و مسکن

هنوز مرکز آمار ایران میزان رشد قیمت کالاهای مصرفی را منتشر نکرده اما طبق آخرین آمارها تا پایان آذر ماه کالاهای بادوام (خودرو) رشد ۷۹ درصدی کرده و بازار مسکن نیز افزایش ۲۳ درصدی داشته است.

به نظر نمی‌رسد با اعلام آمارهای دی ماه نیز جایگاه بورس به عنوان پربازده‌ترین بازار ۱۰ ماهه اول تغییر کند، اما کالاهای بادوام احتمالا جای سکه را در رتبه دوم بگیرد و کمترین بازدهی را مسکن داشته باشد.

مقایسه املاک

مقایسه